Dołącz do nowo powstającej Rady Rycerzy Kolumba

Dołącz do nowo powstającej Rady Rycerzy Kolumba przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Chłapowie

Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja charytatywna i bratnia skupiająca praktykujących katolików – mężczyzn. Obecnie liczy ponad 1.8 miliona członków. Został założony przez Sługę Bożego, księdza Michała McGivney w 1882 roku. Naszej działalności przyświecają idee miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. Odważnie stoimy w obronie naszej wiary i wartości moralnych. Święty Jan Paweł II mówił: „Rycerze Kolumba to prawa ręka Kościoła”. Jednym z naszych zadań jest wspieranie naszych biskupów i księży.

Nazwa Rycerze Kolumba wywodzi się od odkrywcy Ameryki Krzysztofa Kolumba, który był symbolem  ewangelizacji oraz od słowa „rycerze” aby podkreślić rycerskie szlachetne ideały miłosierdzia i służby Kościołowi i państwu.

Jak przypomina Św. Jakub „Wiara bez czynów martwą jest”, dlatego angażujemy się w działalność charytatywną, aby ulżyć losowi tych, którzy doświadczyli w życiu mniej szczęścia. Przykładem niech będzie nasza akcja pozyskania i przekazania wózków inwalidzkich do Szpitala w Wejherowie, do Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo, pozyskanie środków i zakup nowego obuwia zimowego dla będących w potrzebie dzieci i młodzieży z terenu naszej parafii czy też pomoc, w ramach akcji „Bilet Dla Brata”, młodzieży z Kazachstanu pragnącej wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Podejmujemy różne działania w celu zdobycia środków na działalność charytatywną, na pomoc potrzebującym.

Rozumiejąc jak bardzo istotna jest rodzina, jako najmniejsza i jednocześnie najważniejsza komórka społeczna, Rycerze Kolumba działają na rzecz rozwoju i umacniania rodziny. Organizują rekolekcje dla rodzin i małżeństw, poradnie rodzinne i pomoc materialną. Jesteśmy organizacją liczącą się w działalności na rzecz obrony życia poprzez własne działania jak i też przez wspieranie innych organizacji. W wielu miejscowościach Rycerze są współorganizatorami Marszu dla Życia i Rodziny.

Rycerze Kolumba to patrioci przywiązani do swojej Ojczyzny. Jedną z przyczyn założenia naszego Zakonu była chęć podkreślenia faktu, ze katolicy to dumni obywatele swojego państwa. Rycerze Kolumba propagują patriotyzm i formują w duchu patriotyzmu młodzież i obywateli. Bierzemy udzia w uroczystościach patriotycznych i organizujemy spotkania patriotyczne.

Działalność Rycerzy Kolumba skoncentrowana jest w sześciu sferach: Kościół (parafia), społeczność, rodzina, obrona życia, młodzież oraz wzajemna pomoc. To podstawowe obszary działania Rycerzy, chociaż nasza działalność nie ogranicza się tylko do nich.

Już niedługo – 6 listopada 2016 roku – będziemy z wizytą u Was aby zaprosić mężczyzn, którzy ukończyli 18 rok życia, aby dołączyli do nas i utworzyli Radę Rycerzy Kolumba przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Chłapowie.

Więcej informacji o nas i  naszej działalności można uzyskać u proboszcza ks. Sławomira Skoblika, na ogólnopolskiej stronie internetowej Rycerzy Kolumba www.rycerzekolumba.com lub stronie internetowej gdańskiej Rady Rycerzy Kolumba www.rycerzekolumbagdansk.pl.