Gdańskie Dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży

dziekdziekZAPROSZENIE METROPOLITY GDAŃSKIEGO
NA DZIĘKCZYNIENIE ZA ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Kościół w Polsce trwa w dziękczynieniu za Światowe Dni Młodzieży i pielgrzymkę Ojca Świętego Franciszka. W to podziękowanie Miłosiernemu Bogu za ten niezwykły czas łaski włącza się również Archidiecezja Gdańska.

Papież podczas Mszy posłania sprawowanej w Brzegach, zachęcił nas do częstego powracania myślami i pamięci o tym szczególnym spotkaniu młodych z Jezusem mówiąc: wspominajmy to spotkanie, podtrzymujmy pamięć obecności Boga i Jego Słowa, rozbudzajmy w sobie głos Jezusa, który wzywa nas po imieniu. W ten sposób módlmy się, wspominając i dziękując Panu, który tutaj zechciał się z nami spotkać.

Pragnę serdecznie zaprosić na Gdańskie Dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży, któremu przewodniczył będzie specjalny gość z Watykanu – Ks. Kardynał Zenon Grocholewski. Uroczysta Msza Święta sprawowana będzie w sobotę 1 października o godz. 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Zapraszam kapłanów – diecezjalnych i zakonnych oraz siostry zakonne i proszę, aby to moje serdeczne zaproszenie przekazać w parafiach i we wszystkich wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach katolickich.

Z okazji rozpoczęcia nowego Roku Akademickiego na tę Eucharystię zapraszam szczególnie profesorów, wykładowców i drogich studentów. Ks. Kardynał Zenon, który do nas przybędzie, to wieloletni prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Zapraszam wolontariuszy, którzy służyli pielgrzymom wszędzie, gdzie była taka potrzeba. Pragnę zaprosić rodziny, które przyjęły pielgrzymów u siebie w domu i wszystkich, którzy na różny sposób pomagali w przyjęciu gości i umożliwieniu im dobrego przeżywania wydarzeń parafialnych i ogólnodiecezjalnych.

Zapraszam służby mundurowe, a więc policjantów, strażaków, służby porządkowe i medyczne, dziennikarzy. Szczególnie zapraszam władze miast i gmin naszego regionu oraz władze województwa pomorskiego. Dzień ten będzie wyjątkową okazją do złożenia serdecznych podziękowań za okazaną pomoc i wyświadczone dobro! Równie serdecznie zapraszam na to spotkanie z Ks. Kardynałem zawsze wiernych i trzymających z Bogiem Kaszubów!

Niech jednak nie zabraknie przede wszystkim was, drodzy młodzi, którzy pojechaliście do Krakowa lub przeżywaliście te wydarzenia w domu za pośrednictwem mediów i w parafiach. Zapraszam Was bardzo serdecznie, a szczególnie wasze parafialne wspólnoty młodzieżowe i duszpasterskie oraz lektorów i ministrantów z całej naszej archidiecezji. Proszę o obecność katechetów i o przekazanie mojego serdecznego zaproszenia młodzieży.

Ponawiając moje zaproszenie na 1 października na godz. 12:00 do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, wyrażam też słowa wdzięczności wszystkim ludziom dobrej woli za każde dobro ofiarowane w trosce o przygotowanie i przeżycie tego niezapomnianego spotkania młodych w Gdańsku i w Krakowie.

/-/ + Sławoj Leszek Głódź
Metropolita Gdański