Orszaki Trzech Króli | 6.01

Orszaki Trzech Króli przejdą w sobotę ulicami miast i miasteczek. Kolędować będą m.in. w Rumi. Ten sposób świętowania Objawienia Pańskiego jest coraz bardziej popularny.

– Wydarzenie ma zarówno wymiar duchowy jak i kulturowy – ocenia Agnieszka Skawińska z Miejskiego Domu Kultury w Rumi.

W Rumi w orszaku rokrocznie uczestniczy kilka tysięcy osób. W tym roku zbiorą się po raz piąty. 6 stycznia po mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego uczestnicy przejdą ulicami miasta pod pomnik Św. Jana Pawła II. Zaplanowano inscenizację Pokłonu Trzech Króli oraz koncert kolęd. W organizację orszaku prócz fundacji „Słowo” angażuje się również miejski samorząd. W Rumi obchody rozpoczną się o 11:00.

6 stycznia Kacpra, Melchiora i Baltazara ze świtą spotkamy na Kaszubach także, m.in. w Rumi, Pucku, Władysławowie, Wejherowie, Żukowie, Sierakowicach i Kartuzach. Orszaki przejdą ulicami ponad 640 miejscowości w Polsce i 16 krajach na świecie.

Źródło: Radio Kaszëbë – Klëka Radia Kaszëbë, 04.01.2018

ORSZAK TRZECH KRÓLI – WŁADYSŁAWOWO
W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, przez Władysławowo przejdzie Orszak Trzech Króli. Jest to uliczne przedstawienie z udziałem wiernych zawierające elementy dawnych misteriów Bożego Narodzenia. W trakcie barwnego przemarszu, który rozpocznie się o godz. 12.00 przy Ratuszu, a zakończy Mszą św. w kościele, rozbrzmiewać będzie radosny śpiew kolęd. W tym roku dla uczestników marszu przygotowano około 1000 koron które zostaną rozdane uczestnikom marszu. Pokłon Królów odbędzie się w żywej szopce przy kościele.