Wycieczka do Moskwy | 19-25.09.2020

Moskwa, Smoleńsk – Katyń 19-25.09.2020
Zapisy u ks. proboszcza Sławka, info telefon 602 574 613

Dzień 1 Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow na 2 godz. przed wylotem. Przylot do Moskwy, odprawa celno – paszportowa. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, kolacja. Wieczorem przejazd metrem do centrum stolicy. Spacer Arbatem – jedną z najbardziej znanych moskiewskich ulic. Pojawiający się w tle licznych utworów literackich Arbat, jest traktowany niemalże mistycznie, jako ocalały skrawek tego, co zginęło bezpowrotnie przytłoczone socrealistyczną gigantomanią. Na co dzień trudno jednak dostrzec tu zadumę nad przeszłością: reprezentacyjny deptak Moskwy tętni życiem a w modnych klubach i restauracjach, słychać wielojęzyczne rozmowy. Następnie przejedziemy metrem w okolice Kremla i Placu Czerwonego. Zobaczymy jak najsłynniejsze budowle Rosji prezentują się nocą.

Dzień 2 Po śniadaniu zwiedzanie centrum Moskwy. Zaczniemy od Kremla, będącego do dzisiaj siedzibą najwyższych władz państwowych Federacji Rosyjskiej. Zobaczymy tu między innymi sobór Archangielski, będący miejscem spoczynku carów, Plac Katedralny. Spotkamy też osobliwych „carów”: Działo i Dzwon. Oba obiekty mają wspólną cechę: nigdy ich nie użyto. Z Kremla przez Plac Maneżowy oraz Park Aleksandrowski z Grobem Nieznanego Żołnierza przejdziemy na słynny Plac Czerwony z mauzoleum Lenina i świątynią Wasyla Błogosławionego (możliwość zwiedzenia wnętrz świątyni w czasie wolnym płatne dodatkowo około 350 rubli). Przerwę „na kawę” zrobimy w pobliżu GUM-u. Niegdyś najbardziej luksusowa galeria handlowa w Rosji – dziś już nie poraża swoimi cenami – stała się dostępna dla przeciętnego człowieka. Po południu przespacerujemy się w stronę Placu Teatralnego ze słynnym Teatrem Bolszoj i osławioną Łubianką – ponurym symbolem czasów stalinowskiego terroru. Na koniec zobaczymy sobór Chrystusa Zbawiciela. Arcydzieło rosyjskiej architektury sakralnej zrównane z ziemią na rozkaz Stalina odbudowano na 850 rocznicę założenia Moskwy. Kolacja i nocleg w hotelu w Moskwie.

Dzień 3 Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów w Moskwie jest Galeria Trietiakowska. Jest to najsłynniejsza w Rosji galeria malarstwa, w której mieszczą się ogromne zbiory obrazów. To bardzo ważne miejsce dla każdego Rosjanina. Nazwa galerii pochodzi od Pawła Trietiakowa, kupca pochodzącego z Moskwy, który w 1856 roju otworzył muzeum sztuk plastycznych. W godzinach popołudniowych powrót do hotelu, czas na odświeżenie się i wspólny wyjazd do będącego wizytówka Moskwy najsłynniejszego w całej Rosji teatru Bolszoj na spektakl (Dodatkowo płatne dla chętnych). Późnym wieczorem powrót do hotelu.

Dzień 4 Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w stronę Tuły, miasta jednoznacznie kojarzonego z samowarami. Do dzisiaj są one najbardziej znanym produktem tulskich zakładów. Niejednokrotnie w dziejach, produkcja tych charakterystycznych naczyń, ratowała miejscowych rzemieślników przed bezrobociem, np. po załamaniu się rynku broni w XIX w. Podczas spaceru po mieście odwiedzimy miejscowy kreml; będzie też czas wolny na obiad i zakupy. Odwiedzimy również (w miarę dostępności przy nieregularnych godzinach i dniach otwarcia, dodatkowo płatne) doskonale zachowaną rezydencję Lwa Tołstoja w jego majątku Jasna Polana. Po południu przejazd do Kaługi. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg. Trasa ok. 360 km

Dzień 5 Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Smoleńska. Wizyta na cmentarzu w Lesie Katyńskim gdzie w 1940 r. dokonano masowego mordu na polskich oficerach. W 2000r. na miejscu zbrodni powstał Polski Cmentarz Wojenny na którym upamiętniono ponad 4 tys. ofiar stalinowskiego terroru. Następnie przejedziemy w pobliże miejsca katastrofy samolotu, którym przedstawiciele polskich władz udawali się na obchody 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Smoleńsku lub okolicy. (Trasa ok. 350 km)

Dzień 6 Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i krótkie zwiedzanie Smoleńska. Jedno z najstarszych miast Rusi wielokrotnie było miejscem ciężkich walk. Do historii przeszła jego zacięta obrona przed wojskami polskimi podczas tzw. dymitriad na początku XVIIw.: Polacy zajęli miasto dopiero po ponad dwudziestomiesięcznym oblężeniu. Zobaczymy kreml, pozostałości fortyfikacji i wejdziemy do soboru Zaśnięcia MB. Odbudowana w miejsce zniszczonej podczas polskiego oblężenia, świątynia mieści arcydzieło sztuki snycerskiej – bogato zdobiony ikonostas. Po południu wyjazd w kierunku Tweru. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w okolicy Tweru. (Trasa ok. 450 km) Dział Rezerwacji Grupowych:

Dzień 7 Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Miednoje, gdzie odwiedzimy jeszcze jeden Polski Cmentarz Wojenny z masowymi grobami pomordowanych przez NKWD oficerów, policjantów, strażaków i innych funkcjonariuszy służb mundurowych. Następnie przejazd na lotnisko w Moskwie i wylot do Warszawy Uwagi do programu! – Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu. – Zwiedzanie obiektów nie zawsze obejmuje zwiedzanie wnętrz ze względów czasowych lub braku dostępności dla turystów. – Podczas zwiedzania obieków sakralnych wymagany jest skromny ubiór, dodatkowo kobiety nakrwają głowy chustami. – Pilot nie oprowadza po zwiedzanych obiektach muzealnych. – Zamieszczone w ofercie opisy wycieczek fakultatywnych są podane wyłącznie informacyjnie i nie stanowią oferty handlowej. Nie gwarantujemy, że będą one wszystkie realizowane. Pełny wykaz dostępnych atrakcji fakultatywnych wraz z ich aktualnymi cenami jest dostępny u naszych pilotów/rezydentów. – Najbardziej popularną walutą na miejscu jest euro (konieczna będzie wymiana na ruble). – Z uwagi na intensywny ruch uliczny (korki) organizator zakłada korzystanie na niektórych przejazdach z metra. ZAKWATEROWANIE: Hotele *** klasy turystycznej – 6 rozpoczętych dób hotelowych (3 x Moskwa, 1 x Kaługa, 1 x Smoleńsk, 1 x Twer), hotele położone poza centrum Pokoje: 2 – os (możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami. Wyżywienie: śniadania, obiadokolacji (6) Kategoria lokalna: ***

ŚWIADCZENIA: Cena 4770 PLN obejmuje: • przelot samolotem rejsowym: Warszawa – Moskwa- Warszawa, • opłaty lotniskowe, • Transfery lotniskowe Chłapowo – Okęcie – Chłapowo • zakwaterowanie (6 rozpoczętych dób hotelowych); • śniadania (6), • obiadokolacje (6) • transfery klimatyzowanym autokarem lub busem zgodnie z programem, opiekę pilota, • opłatę za procedurę wizową • ubezpieczenie TU Europa – wariant podstawowy (NNW, KL, Assistance i bagaż). • Koszty realizacji programu: koszty biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, usług przewodnickich i Tour Guide System • Składka TFG.Cena podstawowa nie obejmuje: napiwków, kosztów przejazdów komunikacją miejską – 20 EUR/os płatne obowiązkowo na miejscu pilotowi, imprez fakultatywnych, dodatkowych posiłków (10-15 EUR za 1 posiłek), napojów do kolacji, a także innych wydatków osobistych. Cena nie obejmuje kosztu spektaklu w Teatrze Bolszoj – jeszcze nie ma cennika – ceny zostaną podane w późniejszym terminie.

Komentarze

komentarze