Kapłani

ksiadz slawek

Ks. Sławomir Skoblik

Ks. Sławomir Skoblik – proboszcz od 26 sierpnia 2016 roku (wcześniej wikariusz – od 30 maja 2016 r. do 26 sierpnia 2016 r.)

30 maja 2016 roku ks. Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź skierował księdza Sławomira Skoblika dotychczasowego wikariusza Parafii Wniebowzięcia NMP w Gdańsku (Bazylika Mariacka) do posługi wikariuszowskiej w naszej parafii.
Ksiądz Sławek urodził się 30 grudnia 1975 roku w Gdańsku, wspólnie ze swoimi rodzicami wychowywał się w Gdańsku – Brętowie..
W drodze do kapłaństwa ukończył III liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, a po maturze wstąpił do Gdańskiego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął z w Roku Jubileuszowym 2000 z rąk Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.
Jako neoprezbiter skierowany został do posługi w parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Chwaszczynie w latach 2000-2006, następnie w latach 2006-2009 był wikariuszem Parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku – Chełmie, a od 2009 roku do teraz pełnił funkcję wikariusza przy Bazylice Mariackiej, gdzie przez dwa miesiące był także administratorem Bazyliki Mariackiej po wyborze ks. Zbigniewa Zielińskiego na biskupa pomocniczego naszej archidiecezji.
W latach 2008-2011 odbywał studia specjalistyczne w zakresie doskonalenia w teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, otrzymując kościelny tytuł licencjata z teologii.
Ksiądz Sławek Skoblik jako katecheta pracował w Szkole Podstawowej w Gdańsku – Oliwie, po święceniach kapłańskich w szkole w Chwaszczynie i w Tuchomiu, a następnie w Gdańsku w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II, w Gimnazjum nr 8 i Technikum Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej.
Ksiądz Sławek interesuje się historią Kościoła, historią kapłanów Kościoła Gdańskiego i dziejami regionu Pomorza. W ramach hobby i wypoczynku lubi jeździć na rowerze i spacerować z kijkami. Podróżując fascynuje się historią religii i architekturą sakralną. Jego szczególną pasją jest liturgia Kościoła.

ks wieslaw

Śp. Ksiądz Wiesław Roman Wett

wieczny-odpoczynekKs. Wiesław Roman Wett – proboszcz

Ksiądz Wiesław Roman Wett urodził się 9 grudnia 1957 r., w rodzinie Franciszka i Jadwigi z d. Czerwińskiej. Sakrament chrztu świętego przyjął w kościele pw. Św. Elżbiety w Pińczynie. W 1972 wraz z rodzicami przeprowadził się do Starogardu Gdańskiego. Tam też ukończył zasadniczą szkołę zawodową, a maturę zdał w Liceum Zawodowym Ministerstwa Przemysłu Maszynowego w Tczewie.

W 1977 roku został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, w którym odbył studia filozoficzno-teologiczne.

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1983 r. z rąk Księdza Biskupa Mariana Przykuckiego i został skierowany jako wikariusz do Parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowej (1983-1986). Następnie pracował w Parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni-Karwinach (1986-1994). Zapisał się jako lubiany, punktualny i sumienny duszpasterz związany przede wszystkim z chórem parafialnym i scholą.

W 1988 r. zdał egzamin proboszczowski. 10 czerwca 1994 r., dekretem Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, ówczesnego Metropolity Gdańskiego został mianowany proboszczem Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chłapowie. Zyskując szacunek parafian, zapisał się jako budowniczy świątyni parafialnej i oddany sprawie Bożej duszpasterz.

Ks. Wiesław Roman Wett zmarł zaopatrzony sakramentami świętymi 7 czerwca 2016 r. w Szpitalu Specjalistycznym Św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie.