Róże Różańcowe

W naszej parafii funkcjonuje sześć Róż Różańcowych – pięć żeńskich oraz jedna męska.

Biorą one czynny udział we wszystkich uroczystościach oraz świętach kościelnych w ciągu roku, ponadto spotykają się na wspólnej modlitwie w pierwsze niedziele miesiąca, adorują Najświętszy Sakrament, biorą udział w pielgrzymkach do Swarzewa czy Wejherowa, przygotowują swój Ołtarz na Boże Ciało oraz spotkają się na Spotkaniu Opłatkowym w grudniu. Każda Róża ma swojego przewodnika, który dba o finanse każdej Róży oraz pilnuje obecności, a w razie potrzeby szuka nowych Matek. Poniżej krótka charakterystyka każdej z Róż.

I Róża Różańcowa – pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Najstarsza Róża w Chłapowie z blisko 120 letnią historią. Róża ma swoje dwie Msze Święte w ciągu roku. Pierwsza z nich ma miejsce w maju i jest sprawowana w intencji wszystkich Matek, o zdrowie i błogosławieństwo za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, druga przypada na listopad i jest sprawowana w intencji zmarłych Matek. Zelatorką jest Małgorzata Doering, która jest przewodniczącą od 2023 roku.

II Róża Różańcowa – pw. Matki Boskiej Swarzewskiej.  Blisko 113 letnia historia. Druga Róża ma w ciągu roku swoje trzy wyjątkowe Msze Święte. Pierwsza z nich ma miejsce 2 kwietnia (Dzień śmierci bł. Jana Pawła II) i jest sprawowana w intencji wszystkich Matek, o  opiekę Boża nad wszystkimi Matkami. Druga Msza odprawiana jest w maju i jest sprawowana o zdrowie i błogosławieństwo dla Matek Różańcowych, zaś ostatnia ma miejsce w listopadzie i jest sprawowana w intencji zmarłych Matek drugiej Róży. Zelatorką jest Łucja Sirak.

III Róża Różańcowa – pw. Ojca Pio. Róża powstała mniej więcej w 1950 roku, choć dokładna data jest nieznana. W ciągu roku Trzecia Róża ma swoje dwie Msze Święte. Pierwsza z nich ma miejsce w maju i jest sprawowana w intencji wszystkich Matek tejże Róży, z kolei w listopadzie odprawiana jest Msza w intencji nieżyjących już Matek. Zelatorką jest Barbara Glembin,

IV Róża Różańcowa -Czwarta róża była założona w 1950 roku. przez ks. Władysława Piłata. Przełożoną jest Kinga Dybowska. Obecnie Róża nosi imię św. Faustyny.

V Róża Różańcowa – pw. Matki Bożej z Fatimy. Najmłodsza Róża w Chłapowie. Zelatorką jest Łucja Bystram, która od początków istnienia Róży zajmuje swoje stanowisko.

VI Róża Różańcowa (męska) – pw. Błogosławionego Jana Pawła II. Róża istnieje od 2005 roku i liczy 15 członków. Na wiosnę jest Msza w intencji członków Róży, a na jesień Msza Święta w intencji zmarłych członków. Przewodniczącym jest Daniel Borchmann, który zajmuje to stanowisko od początków istnienia Róży.