Święconka

Wielka Sobota to szczególny czas dla katolickich rodzin. Zgodnie z tradycją, tego dnia zanosi się do kościoła święconkę. Ksiądz skrapia święconą wodą produkty, które dzień później trafią na wielkanocny stół. Każdy z nich ma własną symbolikę.

Baranek
Baranek symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego. Chrześcijaninie wierzą, że zmartwychwstał on trzy dni po ukrzyżowaniu. Nie bez powodu jest on nazywany „Barankiem Bożym”. Baranek z czerwoną chorągiewką i krzyżem to symbol Chrystusa odnoszącego triumf, zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem. Katolicy wierzą, że poprzez śmierć na krzyżu Jezus odkupił nasze winy za grzechy. Wielkanocny baranek stanowi także nawiązanie do żydowskiego święta Paschy. Baranek z ciasta, chleba, czekolady czy lukru to również symbol Dobrego Pasterza, który wiedzie swoje owce do zbawienia.

Jajka
Jajko symbolizuje życie. Jego symbolika związana jest z płodnością, odrodzeniem, narodzinami i zmartwychwstaniem.

Chleb
Chleb symboliczne ciało Chrystusa. Nawiązuje do przemienienia pańskiego, które dokonało się w Wielki Czwartek, podczas ostatniej wieczerzy z dwunastoma apostołami oraz do cudownego rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim. Kromka chleba w święconce symbolizuje także dostatek, pomyślność i dobrobyt. Katolicy proszą codziennie o chleb w modlitwie „Ojcze nasz”.

GALERIA ZDJĘĆ – KLIKNIJ!!!

Kiełbasa
Wędlina, którą katolicy umieszczają w koszyczkach, stanowi odniesienie do ofiary z paschalnego baranka. Święconka powinna zawierać wieprzowinę – kiełbasę lub kawałek szynki. Zgodnie z tradycją, zapewniają one zdrowie, płodność i dostatek. To także symbol uczty, która zostanie wyprawiona po zmartwychwstaniu.

Zielone gałązki
Pędy na młodych gałązkach symbolizują zmartwychwstanie i odrodzenie. Zielony jest także kolorem nadziei. Dlatego święconkę przyozdabia się baziami i bukszpanem, który wyraża nadzieję na zmartwychwstanie i życie wieczne. Zgodnie z tradycją, bazie wiążą się z nagrodą, jaka czeka na nas w niebie.

Babka wielkanocna
Drożdżowa babka wielkanocna lub kawałek ciasta drożdżowego symbolizuje ludzkie umiejętności ofiarowane Bogu, doskonałość. Do święconki trafiła stosunkowo późno. Do jej zrobienia potrzebne są drożdże, których wzrost można odnieść do rośnięcia wiary, nadziei i miłości. Zgodnie z tradycją, w koszyczku należy umieścić kawałek własnego wypieku.

Sól
Sól symbolizuje życie, prawdę i oczyszczenie. Niegdyś wierzono, że odpędza zło i siły nieczyste. Dodając sól do produktów, chronimy je przed zepsuciem i poprawiamy ich smak. Jezus nazwał swoich uczniów „solą ziemi”.

Pieprz
W święconce można umieścić również mielony pieprz. Jest to odniesienie do gorzkich ziół, składnika charosetu (rodzaju sosu), którym Żydzi nacierali paschalnego baranka.

Chrzan
Chrzan symbolizuje siłę. Korzeń chrzanu wyciska łzy. W święconce stanowi odwołanie do przezwyciężenia goryczy związanej z męką Chrystusa. Symbolika łez ma również związek z żalem za grzechy.

Ocet
Ocet, podobnie jak chrzan, odnosi się do żalu za grzechy. Podano go Chrystusowi zamiast wody, kiedy wisiał na krzyżu.

Zając
Zając symbolizuje czujność i gotowość. Zgodnie z tradycją, był pierwszym zwierzątkiem, które zobaczyło zmartwychwstałego Chrystusa.

Komentarze

komentarze