Gdańsk | 19.10.2019

Na prośbę parafian w sobotę 19 X odbyła się wycieczka do Gdańska. Wzięło w niej udział 40 osób. Naszym przewodnikiem był ks. proboszcz.  Najpierw zobaczyliśmy Długi Targ, wysłuchaliśmy legendy o zębie diabelskim, przymocowanym do Dworu Artusa, zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie przy Fontannie Neptuna.

Kolejnym punktem naszej wizyty była bazylika Mariacka, gdzie wysłuchaliśmy legendy o wieży mariackiej, astronomicznym zegarze i Pięknej Madonnie Gdańskiej. Nie zobaczyliśmy całego wnętrza, bo trwa remont kościoła. Ulicą Mariacką i Długim Pobrzeżem dotarliśmy najpierw pod Pocztę Gdańską, następnie do Muzeum II wojny światowej. Dwugodzinne zwiedzanie z przewodnikiem Danielem poprzedziła kawa. Następnie udaliśmy się ul. Ks. Jerzego Popiełuszki (był to dzień jego liturgicznego wspomnienia) do Europejskiego Centrum Silidarności.

Ks. proboszcz zadbał o najbardziej zmęczonych zamawiając dla nich taksówkę spod Trzech Krzyży do restauracji Swojski Smak. Po roboczym obiedzie udaliśmy się pieszo na Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Eucharystię do bazyliki św. Brygidy. Wszystkich zachwycił podświetlony bursztynowy ołtarz Ojczyzny. W homilii ks. proboszcz nawiązał do ks. Jerzego Popiełuszki, który odwiedzał kościół św. Brygidy i którego relikwie znajdują się we wspomnianym ołtarzu.

Kolejnym punktem było nawiedzenie kościoła św. Katarzyny z pięknym koronowanym wizerunkiem MB Bołszowieckiej i grobem Jana Heweliusza. Udając się w drogę powrotną nie mogliśmy ominąć Piwnicy Romańskiej i kościoła św. Jana, pełniącego dwie funkcje: sakralną i kulturalną. Na podróż i te wspomniane atrakcje poświęciliśmy 12 godzin. Druga część wycieczki w trzecią sobotę marca… Już zapraszamy do wizyty w archikatedrze, na Starym Przedmieściu, Westerplatte i Centrum Hewelianum.

Komentarze

komentarze