Obrzędy pogrzebowe w przypadku kremacji

Obrzędy pogrzebowe w przypadku kremacji w Parafii Miłosierdzia Bożego w Chłapowie  w oparciu o przepisy Episkopatu  Polski wyrażone w Liście Pasterskim o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu (w przypadku kremacji) z listopada 2011 roku.

a)    Uroczyste wprowadzenie ciała zmarłego  do kościoła na nocne czuwanie i jego pokropienie jest możliwe tylko w trumnie. Msza św. pożegnalna w kościele parafialnym z ciałem zmarłego w trumnie,  jej okadzeniem i nabożeństwem ostatniego pożegnania jest rozwiązaniem jak słyszeliśmy idealnym, następnie trumna jedzie do krematorium  i innego dnia następuje pochówek urny tylko na cmentarzu.

b)   Jeśli z  niedopatrzenia krewnych nie było ostatniego pożegnania ciała na Mszy św. przed kremacją, lub odbyło się ono w wąskim gronie rodziny z udziałem kapłana poza liturgią Mszy św. pogrzebowej innego dnia niż złożenie urny do grobu, wydaje się koniecznym, aby w dniu pochówku na Mszy św. pogrzebowej w kościele parafialnym była urna z prochami zmarłego. Przepisy liturgiczne nie dopuszczają jednak uroczystego wprowadzania urny do kościoła, jej okadzania i kropienia. W takim przypadku w dniu pogrzebu przed Mszą św. pogrzebową pracownicy zakładu pogrzebowego ustawiają urnę z prochami zmarłego na przywiezionym przez siebie stojaku w miejscu gdzie zwyczajnie stoi trumna.  Na nabożeństwie pustej nocy w kościele nie ma urny bo do istoty pustej nocy należy czuwanie przy ciele zmarłego, a nie przy jego prochach.

c)    Jeśli katolik decyduje się na kremację, rodzina powinna zadbać, aby kapłan pokropił ciało lub trumnę przed spopieleniem ciała np. w kostnicy cmentarnej w Pucku, czy kostnicy zakładu pogrzebowego w Pucku. Z racji odległości nie jest możliwe, abym jeździł do Gdańska do kaplicy w krematorium na pokropienie ciała, do Pucka mogę do kaplicy zakładu pogrzebowego w dogodnym dla mnie czasie podjechać. Jeśli w Gdańsku jest pożegnanie z ciałem zmarłego, proszę poprosić zakład pogrzebowy o księdza rzymsko-katolickiego z miejscowej wrzeszczańskiej parafii. Proszę uważać, bo niektóre zakłady pogrzebowe przysyłają księży innego wyznania, np. polsko-katolickiego.

Ksiądz Sławomir Skoblik – proboszcz

Komentarze

komentarze