Ogłoszenia – 15 sierpnia 2021 r.

Wniebowzięcie NMP

  1. Dziękujemy wszystkim za stosowanie się do zaleceń epidemicznych w postaci noszenia maseczek, zakrywania ust i nosa w obiektach zamkniętych, czyli także w kościele.
  2. Trwa sierpień – miesiąc ważnych rocznic, wśród których znajduje się 77. rocznica Wybuchu Powstania Warszaw­skiego [1 VIII], 65. rocznica Jasnogórskich Ślubów Narodu, 101. Cudu nad Wisłą, a także 41. rocznica narodzin „Solidarności”. Od 1984 r. sierpień obchodzony jest jako miesiąc trzeźwości, bowiem powagę tych wydarzeń, wielu podkreśla m.in. podejmowaną abstynencją i modlitwą o trzeźwość narodu, do czego zachęca nas jak co roku Episkopat Polski.
  3. W tym tygodniu przypada we wtorek wspomnienie św. Jacka, w piątek św. Bernarda w sobotę św. Piusa X. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia i powierzamy opiece patronów.
  4. W czasach, gdy wskazuje się jedynie negatywne postawy duszpasterzy, potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek odkrywania jasnych wzorców życia kapłańskiego. Można do nich zaliczyć zmarłego przed 15 laty ks. Kazimierza Orkusza. Był to kapłan archidiecezji gdańskiej, który dożył ponad 100 lat. Poznał on realia zaboru rosyjskiego i austro–węgierskiego, zesłanie, I wojnę światową, rewolucję bolszewicką, wojnę 1920 r. Ponadto II wojnę światową z całym dramatyzmem jej przebiegu na Wschodzie – zmieniające się okupacje sowiecką i niemiecką oraz rzeź wołyńską. Wreszcie repatriację na ziemie zachodnie oraz przybycie do Gdańska. Wiązało się to ze zmaganiem się Kościoła i Narodu z ustrojem komunistycznym. Tę niezwykłą postać ukaże nam w przyszłą sobotę i niedzielę, ks. Zbigniew Drzał, który również opracował i wydał autobiografię ks. Kazimierza zatytułowaną „ O Opatrzności Bożej w moim życiu – jak pokonywać kryzysy”. Licząca 200 stron książka pełna barwnych odniesień do realów historycznych, będzie rozprowadzana jako cegiełka w cenie 30 zł na rzecz budowy przedszkola integracyjnego przy parafii w Gdańsku Letnicy. Dzięki zaangażowaniu ks. Drzała mamy te nowe ławki w kościele.
  5. Wszystkich gości, których serdecznie witamy, zapraszamy na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, która jest odmawiana u nas codziennie przez cały rok o godz. 15.00. W środę w naszej parafii po Mszach świętych Nowenna do MBNP, w czwartek od 9.15-10.15 Godzina Święta.
  6. Przy wyjściu można nabyć aktualny numer „Gościa Niedzielnego” i biuletyn parafialny, a przy klęczniku z relikwiami św. Jana Pawła II zaopatrzyć się za dobrowolną ofiarą w książeczkę promującą Kult Bożego Miłosierdzia i czasopismo dla dzieci: „Promyczek Dobra”.
  7. W dni powszednie w lipcu i sierpniu można wejść na wieżę kościoła w Chłapowie, aby podziwiać panoramę okolicy. Platforma widokowa umieszczona na 20 metrze wysokości wieży, powiększona o 30 metrowe wzniesienie Chłapowa nad poziom morza rozszerza perspektywę i pozwala przy optymalnej pogodzie zobaczyć w całej krasie Półwysep Helski. Wejście jest płatne w postaci cegiełki na budowę kościoła: odpowiednio 12 złotych i 8 złotych. Dla bojących się wysokości, lub nie mogących się wspinać, jest przygotowana w Internecie namiastka atrakcji w postaci obrazu z kamery internetowej:  https://chlapowo.webcamera.pl/. Jest także zamontowana luneta. W razie niepogody wieża będzie zamknięta.
  8. Dla turystów, którzy chcą się włączyć w dzieło budowy kościoła są także z tyłu przy szklanej skarbonce wyłożone cegiełki.

Trwają wakacje. Dziękujemy gościom za wspólną modlitwę i życzymy wszystkim radosnego i owocnego przeżywania rozpoczynającego się tygodnia. Najpierw poświęcimy zioła, trawy i zboża, a następnie przyjmiemy Boże błogosławieństwo.

Komentarze

komentarze