Ogłoszenia – 22 sierpnia 2021 r.

XXI Niedziela Zwykła

  1. W czasach, gdy wskazuje się jedynie negatywne postawy duszpasterzy, potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek odkrywania jasnych wzorców życia kapłańskiego. Można do nich zaliczyć zmarłego przed 15 laty ks. Kazimierza Orkusza. Był to kapłan archidiecezji gdańskiej, który dożył ponad 100 lat. Poznał on realia zaboru rosyjskiego i austro– węgierskiego, zesłanie, I wojnę światową, rewolucję bolszewicką, wojnę 1920 r. Ponadto II wojnę światową z całym dramatyzmem jej przebiegu na Wschodzie – zmieniające się okupacje sowiecką i niemiecką oraz rzeź wołyńską. Wreszcie repatriację na ziemie zachodnie oraz przybycie do Gdańska. Wiązało się to ze zmaganiem się Kościoła i Narodu z ustrojem komunistycznym. Tę niezwykłą postać ukaże nam w dzisiaj, ks. Zbigniew Drzał, który również opracował i wydał autobiografię ks. Kazimierza zatytułowaną „ O Opatrzności Bożej w moim życiu – jak pokonywać kryzysy”. Licząca 200 stron książka pełna barwnych odniesień do realów historycznych, będzie rozprowadzana jako cegiełka w cenie 30 złotych na rzecz budowy przedszkola integracyjnego przy parafii w Gdańsku Letnicy. Dzięki zaangażowaniu ks. Drzała mamy te nowe ławki w kościele. Możemy mu się dzisiaj mu naszą ofiarą i modlitwą podziękować.
  2. Dziękujemy wszystkim za stosowanie się do zaleceń epidemicznych w postaci noszenia maseczek, zakrywania ust i nosa w obiektach zamkniętych, czyli także w kościele.
  3. Trwa sierpień – miesiąc ważnych rocznic, wśród których znajduje się 77. rocznica Wybuchu Powstania Warszaw­skiego [1 VIII], 65. rocznica Jasnogórskich Ślubów Narodu, 101. Cudu nad Wisłą, a także 41. rocznica narodzin „Solidarności”. Od 1984 r. sierpień obchodzony jest jako miesiąc trzeźwości, bowiem powagę tych wydarzeń, wielu podkreśla m.in. podejmowaną abstynencją i modlitwą o trzeźwość narodu, do czego zachęca nas jak co roku Episkopat Polski.
  4. W kalendarzu liturgicznym tego tygodnia przypadają następujące wspomnienia: środę św. Bartłomieja Apostoła, w czwartek uroczystość MB. Częstochowskiej, w piątek św. Moniki, w sobotę św. Augustyna. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia wielu Bożych łask.
  5. Wszystkich gości, których serdecznie witamy, zapraszamy na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, która jest odmawiana u nas codziennie przez cały rok o godz. 15.00. W środę w naszej parafii po Mszach świętych Nowenna do MBNP, w czwartek od 9.15-10.15 Godzina Święta.
  6. W przyszłą niedzielę obowiązuje jeszcze wakacyjny rozkład Mszy świętych.
  7. Przy wyjściu można nabyć aktualny numer „Gościa Niedzielnego” i biuletyn parafialny. Przy klęczniku z relikwiami św. Jana Pawła II można zaopatrzyć się za dobrowolną ofiarą w książeczkę promującą Kult Bożego Miłosierdzia i czasopismo dla dzieci: „Promyczek Dobra”.
  8. Przy skarbonce na budowę kościoła są wyłożone cegiełki informujące o poczynionych i bieżących inwestycjach. Jakby ktoś chciał z wczasowiczów złożyć anonimowo ofiarę na budowę kościoła na tacę, czy przesłać na konto, może je wziąć ze sobą.
  9. W dni powszednie w lipcu i sierpniu można wejść na wieżę kościoła w Chłapowie, aby podziwiać panoramę okolicy. Platforma widokowa umieszczona na 20 metrze wysokości wieży, powiększona o 30 metrowe wzniesienie Chłapowa nad poziom morza rozszerza perspektywę i pozwala przy optymalnej pogodzie zobaczyć w całej krasie Półwysep Helski. Wejście jest płatne w postaci cegiełki na budowę kościoła: odpowiednio 12 złotych i złotych PLN. Dla bojących się wysokości, lub nie mogących się wspinać, jest przygotowana w Internecie namiastka atrakcji w postaci obrazu z kamery internetowej:  https://chlapowo.webcamera.pl/. Jest także zamontowana luneta. W razie niepogody wieża będzie zamknięta.
  10. Polecamy Waszej pamięci skarbonkę na sprzątanie kościoła.

Witając przybyłych do nas Gości dziękujemy za wspólną modlitwę i życzymy wszystkim radosnego i owocnego przeżywania rozpoczynającego się tygodnia. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

Komentarze

komentarze