Sprawozdanie duszpasterskie 2016

W dniu 30 maja ks. arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź zamianował mnie na stanowisko wikariusza Parafii Miłosierdzia Bożego w Chłapowie. Miałem okazję kilka razy spotkać się z ks. Wiesławem, Przez tydzień był moim ostatnim proboszczem. Zmarł w dniu 7 czerwca. 11 czerwca odbyły się pod przewodnictwem metropolity gdańskiego uroczystości pogrzebowe ks. proboszcza Wiesława Wetta.

W trzecią niedzielę czerwca gościliśmy alumnów GSD,

W okresie wakacyjnym w miesiącu lipcu wspierał nas o. Jordan. Służył także pomocą ks. Zbigniew Kordowski z Jastarni i ks. Piotr Wulgaris z Żukowa.

Współkoncelebransami wakacyjnych Mszy św. było blisko 40 kapłanów odpoczywających na terenie naszej parafii. W ostatnią niedzielę sierpnia wsparliśmy także pochodzącego z naszej diecezji, a obecnie pracującego w Łucku ks. Marka Ciesielskiego, który w tym dniu głosił słowo Boże.
Z wydarzeń duszpasterskich tego półrocza warte podkreślenia były: pielgrzymka do Swarzewa, występ Małego Chóru Wielkich Serc z Łodzi. 29 sierpnia odbyła się wycieczka ministrantów do Gdańska, w drugiej połowie września parafialna wycieczka na Dolny Śląsk.

19 sierpnia zostałem mianowany proboszczem. Odbyły się cztery wielkie uroczystości: Pogrzeb ks. Wiesława, instalacja nowego proboszcza, zakończenie Roku Jubileuszowego i Odpust św. Barbary. Przez cały rok jubileuszowy, wraz z nadzwyczajnymi wydarzeniami w parafii gościliśmy 8 razy biskupów. Dziękuję OSP Chłapowo ubogacenie swoją obecnością i sztandarem tych uroczystości.

Wraz z nowym rokiem szkolnym zakończyła pracę, jako katechetka pani Iza, rozpoczęła pani Ewa Henig-Skrzypkowska, która dojeżdża do nas z Redy. Ja podjąłem się katechezy w klasach komunijnych, a jednocześnie zostałem mianowany wizytatorem katechetycznym na trzy dekanaty naszej archidiecezji. Jestem wdzięczny rodzicom dzieci klas III za fantastyczną współpracę, dzięki czemu przygotowaliśmy nabożeństwo Holy wins, a ponadto dzieci chętnie uczestniczyły w nabożeństwach różańcowych i roratach.

Dzięki współpracy ze szkołą ministranci korzystają pod moją opieką nieodpłatnie z sali gimnastycznej. Dzięki staraniom rodziców i pana sołtysa ministranci od nowego roku mają swojego trenera. Jeśli chodzi o to duszpasterstwo, to nasi ministranci wzięli dwukrotnie udział w diecezjalnym turnieju ministranckim, rozegrali kilka towarzyskich meczy z ościennymi parafiami. Zajęli także II miejsce w organizowanym przeze mnie Turnieju w Halową Piłkę Ministrantów o Puchar Dziekana Dekanatu Morskiego. Obecnie mamy 15 czynnych ministrantów i 5 aspirantów. Dzięki mamie jednego z chłopców uzupełniliśmy stroje ministranckie. W tej chwili trwają prace na zapleczu kościoła przy przygotowaniu dwóch pomieszczeń dla ministrantów: służbowego i rekreacyjnego. Spośród dziewcząt klas szkoły podstawowej wyłoniła się w naszej parafii służba lektorek. Dziewczęta chętnie angażują się w prowadzenie liturgii słowa.

Spośród 29 kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania wyłoniła się 9 – osobowa grupa młodzieży, która ma swoje spotkania duszpasterskie w każdy wtorek. Młodzież ta uczestniczyła dwukrotnie pod moją opieką w Wieczorze Modlitwy Młodych w Wejherowie i Władysławowie. Także dwie dziewczyny formują się w Ruchu Światło-Życie z zamiarem zorganizowania Oazy Dzieci Bożych w naszej parafii. W parafii działa Żywy Różaniec. Nie wszystkie róże są kompletne, zapraszamy do tej grupy modlitewnej nowych członków – zwłaszcza spośród rodziców dzieci pierwszokomunijnych. W parafii działa chór pod kierownictwem pani Haliny, która zachęca do wstąpienia w jego szeregi nowych członków – zwłaszcza mężczyzn. Była próba powołania Rady Rycerzy Kolumba.

Terminy spotkań wszystkich grup duszpasterskich są zamieszczone w Internecie i kalendarzu parafialnym.

Z powodu rozlicznych obowiązków nastąpiła w naszej parafii zmiana organisty. Obecnie w niedzielę posługuje w naszej parafii, polecony przez pana Łukasza i panią Halinę pan Mateusz Radziejewski , który dojeżdża do nas na niedziele i święta ze Świecina.

Obecnie jest vacat na stanowisku gospodyni. Po 11 latach z powodów zdrowotnych odeszła we wrześniu pani Wanda, moja kuzynka Renata wsparła mnie pomocą przez trzy miesiące, ale z powodów rodzinnych musiała wrócić do Wrześni.

Jestem bardzo wdzięczny wszystkim członkom Rady Parafialnej, którzy wspierają mnie w pracach wokół kościoła, zbierają tacę, roznoszą opłatki, jeżdżą wraz ze mną na zbiórki pieniężne po parafiach. Dziękuję tym parafianom, którzy bądź darmo, bądź po minimalnych kosztach włączają się w budowę kościoła i utrzymanie terenu wokół niego. Dziękuję panu Jackowi, który pełni każdej niedzieli posługę nadzwyczajnego szafarza podczas dwóch Mszy świętych. Dziękuję panu Piotrowi za nieodpłatne prowadzenie strony parafialnej, panu Markowi za redakcję biuletynu parafialnego.
W 2016 roku w parafii ochrzciliśmy 22 osoby, pochowaliśmy 10, udzieliliśmy sakramentu małżeństwa 7 parom. Każdego miesiąca odwiedzam z posługą sakramentalną 10 chorych. Nie wiem, ile rozdano Komunii świętych, tę statystykę rozpocznę od nowego roku. W nabożeństwach regularnie uczestniczy 38 procent zameldowanych na terenie parafii, tj 465 osób. Cieszę się, że udało się nam wydać parafialny kalendarz, którego nakład się zwrócił.

Z prac inwestycyjnych.

Jestem bardzo wdzięczny za wszystkie składane ofiary, przeznaczone na utrzymanie i budowę kościoła.

Dziękuję obecnym parafianom na środowych nabożeństwach za ich wkład w dekorację kwiatową w kościele i wszystkim, którzy wspierają fundusz na sprzątanie kościoła. Dziękuję pani Dorocie za układanie kwiatów.

W ciągu roku wielu było donatorów indywidualnych, za co jestem serdecznie wdzięczny, począwszy od tych, którzy przynoszą od serca dary żywnościowe na plebanię, po te dary związane z wystrojem kościoła: choinki, ekran do śpiewu pieśni, nowy złoty ornat z welonem, tablica upamiętniająca rok jubileuszowy, wkłady do świec na grób ks. proboszcza, czy przywóz tabernakulum z Krakowa. Dziękuję paniom Lucynie i Justynie, które dbają nieodpłatnie o czystość bielizny kościelnej, fundatorom upominków dla dzieci z okazji św. Mikołaja i zakończenia rorat. To są konkretne wasze działania, które wynikają z poczucia wspólnoty parafialnej i dzięki którym świątynia jest piękna, a nasze najmniejsze pociechy czują się docenione i zaopiekowane.

Plany duszpasterskie na ten rok.

Ci, co zakupili kalendarz parafialny wiedzą, że w okresie wakacyjnym dojdzie do grafiku czwarta Msza św. niedzielna, że Triduum Paschalne będzie troszeczkę przeorganizowane. Najważniejszym elementem tej zmiany będzie nocna Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną. W planie tegorocznym jest pielgrzymka młodzieży bierzmowanej do Częstochowy i dekanalna pielgrzymka do Częstochowy w dniu 2/3 czerwca. Będzie także majowy wyjazd dzieci pierwszokomunijnych do Matemblewa. I Komunia św. odbędzie się 7 maja, od przyszłego roku datą I Komunii św. w naszej parafii będzie 3 maja. Także w drugiej połowie września wraz z ks. dziekanem organizujemy pielgrzymkę do Wilna. Bardzo bym chciał, aby w parafii zawiązał się jakiś zespól muzyczny i docelowo popołudniowa niedzielna Msza św. kierowana byłaby do młodzieży. Mam nadzieję, że z grupy dzieci pierwszokomunijnych powstanie w tym roku kalendarzowym grupa oazowa. Pięknie by było, jakby Msze św. dziecięce ubogacała scholka.
Rada Parafialna przygotowuje także Parafialną Zabawę Karnawałową. Może uda się zorganizować w drugi weekend czerwca festyn parafialny. Rekolekcje Wielkopostne poprowadzi ks. Janusz Herrmann – wikariusz Parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku. Kazania pasyjne będzie głosił. Ks. Zbigniew Kordowski z Jastarni. 7 czerwca zaprosimy także kapłanów na Mszę św. w 1 rocznicę śmierci ks. proboszcza Wiesława. Planuję w drugiej połowie sierpnia wyjazd ministrantów i lektorek do Wrocławia. Wyruszymy także z pielgrzymką do Swarzewa i Wejherowa.
Ponowimy pomysł z kalendarzem, być może we współpracy z ks. dziekanem.

Plany inwestycyjne

W tym roku będę kontynuował zbiórki po parafiach na rzecz budowy naszego kościoła. Pierwszym rzutem będzie końcówka stycznia i miesiąc luty, drugim czas wakacji. W tym czasie wspierać nas będą w parafii o. Jordan i zaprzyjaźnieni kapłani. Ponowimy także akcję sierpniową – zbiórki pieniędzy po sezonie turystycznym na budowę kościoła.

Mam nadzieję, że w styczniu skończą się prace przy ocieplaniu sufitu, Na początku roku powinny także dotrzeć 4 okna pod witraże do zakrystii. Przez całą zimę trwać będą prace na zapleczu kościoła.

Obecnie przygotowywany jest projekt całościowy wystroju kościoła, który po konsultacjach z przedstawicielami parafii będzie podlegał zatwierdzeniu przez Archidiecezjalną Komisję Sztuki Sakralnej. Za to dzieło odpowiadają pan Jacek Mańkowski, Paweł Biełogorcew i Renata Rydzowska. Wybór tych artystów jest kontynuacją rozmów podjętych przez ks. Wiesława. O tych działaniach jest poinformowany architekt kościoła i przedstawiciel kurii. Wiadomo, że centralnym motywem w prezbiterium ma być temat Miłosierdzia Bożego, w bocznych ołtarzach tematy apostołów Bożego Miłosierdzia: s. Faustyny, Jana Pawła II i ks. Michała Sopoćki. Znajdziemy także godne miejsce dla MB. Nieustającej Pomocy i św. Barbary. Gdy projekt ulegnie zatwierdzeniu, będziemy konkretnie wyposażać kościół, począwszy od witraży, których donacje kilku sztuk znajdują się na koncie parafialnym, poprzez posadzki, wystrój prezbiterium. Dobrze byłoby uruchomić wieżę do wejścia zorganizowanych grup turystycznych w sezonie letnim. Na końcu czekają nas organy i elewacja kościoła i plebanii. Myślę, ale jeszcze nie mam zadania na temat monitoringu kościoła i plebanii. Na pewno byłby straszakiem wobec potencjalnych złodziei figurki z grobu ks. proboszcza, która choć wygląda, że jest z brązu, to jest z kamienia albo na tych, którzy myślą, że pokrywa ze śmietnika może służyć za dysk, a Chłapowo to Rio. Serdecznie dziękuję za ciepłe przyjęcie mnie i okazany mandat zaufania. Na koniec chciałbym powiedzieć, że mam też funkcje diecezjalne i katechetyczne, więc najprościej w sprawach biura proszę kontaktować się ze mną po 16.00, między Koronką a wieczorną Mszą św.

Ksiądz proboszcz Sławomir Skoblik

Komentarze

komentarze