Holy Wins – Święty zwycięża

Halloween czy Holy wins?

W dzisiejszych czasach kultura masowa ma duże znaczenie dla społeczeństwa. To ona każe nam iść za tłumem i wspólnie naśladować obce obyczaje. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z ich prawdziwego sensu, kryjącego się pod pozorami dobrej zabawy. Co roku, 31 października, wielu młodych ludzi chętnie bierze udział w różnych balach i imprezach, przebierając się za postacie rodem z horrorów. Czy jest to jednak dobra okazja do świętowania?

Halloween wywodzi się z pogańskiego obyczaju pochodzącego ze Szkocji, gdzie w Wigilię Wszystkich Świętych obchodzono święto boga śmierci Sanhaim. Ten zwyczaj, związany z datą 31.10 sięga dawnej tradycji i wierzeń związanych z magią i okultyzmem. Ludzie żyli wówczas w przekonaniu, że w ostatnią noc października duchy zmarłych odwiedzają ziemię i przybywają wówczas do swych chat w poszukiwaniu ciepłego schronienia. Wieczorami na wzgórzach palono więc ogniska, aby odstraszyć złe moce, a zmarłym wskazać drogę do domów. Również wkładano maski i czarne kostiumy, mylące złego ducha, który zostawiał przebranego delikwenta w spokoju. Nawet w czasach średniowiecza czarownicy kultywowali praktyki tak zwanej wtedy Nocy czarów, aby w przeciwieństwie do Kościoła katolickiego, w którym obchodzono 1 listopada jako Dzień Wszystkich Świętych, szydzić z niego przez odprawianie swoich rytuałów. Wtedy też spostrzegli, że jest to noc największych sukcesów i zwracali się prosto do szatana, aby im sprzyjał.

We współczesnym świecie spotykamy jedynie tradycję szerzącą się wśród dzieci i młodzieży, polegającą na odwiedzaniu domostw z zawołaniem: „trick or treat” (figiel lub poczęstunek) i, w zależności od rozwoju sytuacji, na podzięce gospodarzom lub robieniu rozmaitych psot.
Jednak w związku z pogańską genezą tego święta, Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego. Mimo to wielu ludzi zaangażowało się w okultyzm, rozpoczynając swe zainteresowania od niewinnych na pozór działań, np. czytania horoskopów.
W tradycji chrześcijańskiej 1 listopada od dawna był poświęcony pamięci zmarłych, a już od IX wieku jest obchodzony jako dzień Wszystkich Świętych, wywodzący się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy poświęcili swoje życie dla Chrystusa, a nie posiadają swoich osobnych dni podczas roku liturgicznego. Już sama nazwa „święto” wskazuje, że powinno ono być czymś radosnym, w końcu obchodzimy uroczystość wszystkich zbawionych, a Ewangelia mówi, że po śmierci, w Niebie, czeka nas znacznie większe szczęście, niż tu na ziemi.

Natomiast 2 listopada – Dzień Zaduszny – czyli właściwe Święto Zmarłych, wprowadzone zostało do liturgii kościoła w X wieku. Zaczęto wtedy sprawować msze żałobne za dusze osób, które odeszły. W ten dzień cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym, zanosząc prośby o ich przyjęcie przed tron Boży i zapala na grobach znicze, które są symbolem żywej pamięci o zmarłych. Symbolizują też Chrystusa i wieczną światłość.

Klaudia Giercuszkiewicz


Idąc tym tokiem myślenia,  opozycji do Halloween w wielu parafiach 31 października organizuje się nabożeństwa Holy wins co znaczy Święty zwycięża. Ich forma jest zależna od pomysłowości organizatora.

W tym roku po raz pierwszy w naszej parafii 31 października o godz. 19:30 odbyło się to nabożeństwo. Na początku dzieci pierwszokomunijne w pięknych strojach swoich patronów wkroczyły do prezbiterium, gdzie każdy w krótkich słowach się przedstawił. Następnie wspólnie odśpiewaliśmy przebój Arki Noego: „Święty uśmiechnięty”. Kolejnym punktem była katecheza o kulcie świętych w Kościele katolickim przedstawiona przez gimnazjalistów.

Następnie ksiądz Proboszcz w oparciu o prezentację multimedialną przygotowaną przez Mateusza Boldę przedstawił sylwetki wybranych beatyfikowanych i kanonizowanych w ostatnim roku przez papieża Franciszka. Całość zwieńczyła odmówiona wspólnie Litania do Wszystkich Świętych przed Najświętszym Sakramentem

Serdecznie dziękujemy wszystkim, a zwłaszcza dzieciom pierwszokomunijnym i ich rodzicom za przygotowanie tego nabożeństwa.

GALERIA ZDJĘĆ – Kliknij TUTAJ!!!

Komentarze

komentarze