Uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada

W tym tygodniu – 1 listopada we wtorek – w kalendarzu liturgicznym Kościoła przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy o obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej.

W tym dniu Msze święte w naszym kościele o 8:00 i 10:30. Około 13:10 z kościoła we Władysławowie wyruszy procesja na cmentarz, gdzie odbędą się modlitwy w intencjach naszych zmarłych.

Po procesji około godziny 14:00 na cmentarzu zostanie odprawiona Msza święta żałobna.

We wtorek w dzień zaduszny. Msze święte o godzinie 8:00, 17:00, 18:00 i 18:30.


1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten „płomyk nadziei”, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej „zaduszkami”. To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Termin ten i sama idea szybko rozprzestrzeniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII w. zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny.

Komentarze

komentarze